понедељак, 31. мај 2010.

Zabava u Baru

Za zabavu i odmor turista Bar je veoma interesantno mjesto. Posebno je Bar turistima zanimljiv u ljetnjem periodu. Duz barske rivijere na 20 – tak plaza, mozete se lijepo odmoriti, uzivajuci u suncanju i kupanju, odmarajuci na lezaljkama ili lezeci na peskiru u debelom hladu maslinovih ili borovih drveca. Vas cjelodnevni boravak na plazi pored suncanja i kupanja, mogu udopuniti i voznja pedalina ili sandolina, koje je moguce veoma jeftino iznajmiti na gotovo skakoj plazi.
Ako ste ljubitelj brze voznje, pa se u slicnim sportovima morate oprobati i na moru, na pojedinim plazama u Baru, postoje tacno oznacena mjesta za voznju skutera ili glisera. Ukoliko nemate potrebne licence koje garantuju da se ovim sportovima mozete individualno baviti, potrazite pomoc vrsnih instruktora, koji osim potrebne opreme i dodatnih pojasnjenja nude cak i obuku za jedrenje na dasci. Na brojnim barskim plazama postoje i dobri uslovi za zabavu Vase djece. Osim igranja u pijesku ili plivanja u moru, djeca ce se lijepo zabaviti i raznim rekvizitima, igrom u zabavnim parkovima, manjim bazenima ili na popularnim ljetnjim toboganima.
Osim bavljenja zanimljivim sportovima na vodi, dan na barskoj rivijeri mozete kreirati i ukoliko se odlucite za posjetu okolnim mjestima i njihovim plazama kao sto su: Sutomore, Canj, Dobre vode, Petrovac.
Poslije ljetnjih ludorija na plazi, uzivanje mozete nastaviti u nekima od brojnih barskih kafe – barova, picerija, primorskih restorana ili konoba. Koji god objekat da izaberete necete pogrijesiti. U ljetnjem danu i godisnjem odmoru na moru, mozete uzivati i ukoliko Vas izbor budu poznati sutomorski restorani „Sirena Marta“, „Izvor“ ili „Pirat“.
Takodje, u Baru i okolini nalazi se i veoma veliki broj moderno sredjenih kafica, u kojima se tokom dana , a posebno u vecernjim satima za goste organizuju razni sadrzaji. Medju mladjim turistima sigurno ce biti veliki dio onih, koji ce do kasno u noc uzivati plesuci u ritmovima savremene muzike koja se cuje u vecini barskih kafe – barova. Upravo zbog mladih, u Baru iz ljeta u ljeto, ima sve vise veliki broj vlasnika ugostiteljskih objekata, trudi se da programe u kaficima ili na kafe terasama udopuni nocnim zurkama za mlade na kojima se pored uobicajeno dobre (pop, rock, tehno, rejv, dance, fensi, house...) muzike, prave neka nagradna takmicenja, karaoke sou – i, muzicki kvizovi... Lijepo i ugodno ljetnje veceri mladi mogu provesti i u diskoteci „Trezor“u Sutomoru, kao i u nocnom klubu „Paradizo“ koji se nalazi u mjestu Utjeha, nedaleko od Bara. Svi ugostiteljski objekti zatvorenog tipa, rade do kasno u noc, a nerijetko i do pet sati ujutru.
Ukoliko nijeste bas pobornik besanih noci, onda Vase ljetnje veceri mozete provoditi i uzivajuci u prigodnim vecerama u barskim restoranima ili konobama, nakon kojih obavezno posjetiti predstave ili koncerte na festivalu „Barski ljetopis“ ili mozete prisustvovati nekom drugom kulturnom dogadjaju, kao sto su ljetnje zabave u okolnim mjestima i gradovima, ili ljetnje kulinarske feste, na pojedinim barskim plazama.
Veoma prijatno ljetnje vece u Baru mozete provesti i ukoliko se odlucite za laganu setnju uz obalu, koja vodi dugackom stazom niz gradsku rivu.
Ako zelite bas nesto novo i interesantno, onda predlazemo da se preko dana odvezete do Skadarskog jezera, tacnije do mjesta Virpazar, i potrazite konjicki klub „Montenegro“, koji ima i skolu jahanja. Strucni instruktori obucice Vas jahanju, a druzenje sa konjima, predstavljace pravo zadovoljstvo.

недеља, 16. мај 2010.

Turizam u Baru

Plaze

Barska obala pruza se od rta Stolac, zaliva Pecin, rta i uvale Canj, koja se nalazi izmedju hridi Velja ponta i rta Sapavica. U samom Baru gotovo i da nema prave plaze, s obzirom da je veci dio morske obale pretovoren u lucko pristaniste, pa se na najvecem dijelu obale u Baru nalaze dokovi za pristup teretnih i putnickih brodova.
Najveci dio obale barskog podrucja je strm i kamenit, sa uvalama, zatonima, strmim klifovima i zalovitim obalnim rubom. Kako ima veoma mali broj ostrva i skoljeva, barska obala je dosta izlozena talasima. Obala zaledja Bara je dosta razudjena, sa mnostvom karakteristicnih zalova, nastalim donosenjem materijala iz rijeka ili dejstvom talasa. Duzina barske obale koja se moze koristiti za kupanje iznosi 4, 964 metra.
U Baru je klima veoma karakteristicna. Osim sto spada u najsuncanija mjesta Juzne Evrope, sa prosjecno 270 suncanih sati u toku godine, klimu karakterisu duga i topla ljeta, i blage zime. Srednja godisnja temperatura iznosi 16 stepeni Celzijusovih. U mjesecu julu prosjecna temperatura vazduha iznosi 23 stepena Celzijusovih, a u januaru 10 stepeni C. Salinitet mora je do 38 promila, providnost vode je do 5, a na pucini i do 45 metara.
Na barskoj rivijeri nalazi se blizu 20 razlicitih plaza, kupalista i stjenovitih uvala koje se takodje koriste za suncanje i kupanje turista.
U samom Baru, nalazi se poznata gradska plaza na Topolici. Ta plaza se godinama smanjivala izgradnjom luke i marine. Priobalni dio, od rijeke Zeljeznice koja protice kroz Bar, prekriven je kamenitim materijalom, dok dio plaze ispred hotela „Topolica“ u centru Bara, obiluje sitnim sljunkom i pijeskom koji je nasut dubljenjem luckog basena. Takodje, talozenjem materijala koje je godinama donosila barska rijeka Zeljeznica, na Zukotrlici je nastala velika plaza, prekrivena kamenitim i krupnozrnim pijeskom.
Sa morske strane barski zaliv stiti brdo Volujica, iza cijeg se rta nalazi zaklonjena i tesko pristupacna kamenita plaza Val od Bigovice, poznata po izuzetno cistoj morskoj vodi.
Dvije male uvale sa interesantnim plazama Crvene stijene (Crvena pecina, Velika i Mala stijena), nalaze se izmedju Vala od Bigovice i rta Skocivuk. Kretajuci se ka jugoistoku, nailazi se na mjesto Ujtin – potok, te zaliv Mrkojevici. Na tim djelovima barske rivijere, obala je strma, sa stijenama i mnogobrojnim klifovima. Ipak tu su smjestene i nekolike plaze. Plaza u uvali Mali pijesak, zatim plaze Trila i Veliki pijesak, koje se prostiru sve do rta Meret. Plaza Veliki pijesak je kamenita plaza, veoma poznata zbog ciste i bistre morske vode. Ta plaza kupacima je interesantna i zbog razudjenosti dijela obale na kojoj se nalazi kao i zbog bujne suptropske vegetacije. Duzina plaze Veliki pijesak je 298 metara, a povrsina 8.046 m².
Od rta Meret pa do rta Komina, nalaze se uvale: pod Meret i pod Crnjaku, sa istoimenim plazama. Nekoliko stotina metara dalje nalazi se Uvala maslina ili Utjeha, gdje je smjestena plaza Utjeha, napravljena od zuckastih i bjelicastih krecnjaka. Od rta Ademov krs do Karastanovog rta, proteze se plaza u uvali Paljuskovo, a nesto juznije od tih mjesta nalazi se plaza u Uvali hladna i zal Peskic. U uvali Canj, mjestu koje je se nalazi na dijelu magistralnog puta, Petrovac – Bar, nalazi se plaza pokrivena sitnim pijeskom i sljunkom, duzine 797 metara. Ljeti, ta plaza je jako omiljeno mjesto za odmor i rekreaciju kako mjestana, tako i mnogobrojnih turista.
Dio barske obale od rta Sapavica do Crnog rta koji se nalazi u Sutomoru, mjestu za koje se moze reci da predstavlja predgradje Bara, previse je strmo i sa nekoliko uvala, te tu nema nikakvih uredjenih kupalista, osim plaze u uvali Perazica, ispod Crvenog brijega. Plaza u uvali Maljevik je kamenita i sa strmom obalom. Jugoistocno od nje nalazi se kamenita Spicanska crvena plaza.
Jedna od najvecih plaza na barskoj rivijeri je pjeskovita plaza u Sutomoru. Ta plaza ima lucki oblik, duzine 1.070 metara i 27.820 m² povrsine. Veliki broj malih plaza, zalova i uvala nalazi se na dijelu barske obale koja se prostore izmedju Sutomorske i plaze na Zukotrlici. To su uglavnom hotelske plaze, medju kojima treba pomenuti , plazu hotela „Inex – Zlatna obala“, „Ratacka mala plaza“, „Bijela plaza“, „Kadice“, plaza „Soferska“,.... Ispod poznatog barskog rta , poznatijeg po imenu rt Ratac, koji je obrastao raznim biljnim rastinjem, nalazi se zal sa nudistickom plazom.
Dio obale izmedju rta Ratac i brda Volujica, koji je poznatiji kao polukruzni Barski zaliv, prekriven je sljunkovito – pjeskovitim nanosima, i na tim djelovima nema uredjenih kupalista ni plaza. Istocno od pomenutog dijela obale, izmedju hridi Djonov krs, stjenovite obale i zaravni Crvanj, nalazi se barska Crvena plaza. Ta plaza je prekrivena sitnozrnim sljunkom i pijeskom crvenkaste boje, sto plazi daje posebnu vrijednost.
Vecina hotelskih plaza i kupalista kao i vjestackih plaza koje se nalaze na hridima ili u uvalama, zadovoljava osnovne turisticke standarde. Osim potrebnog plaznog mobilijara: suncobrani, ringistuli, tusevi, pojedine plaze imaju i restorane, plazne barove, terase te djecija mini – igralista.
Iako se vecina plaza nalazi na udaljenosti vecoj od 2 kilometra od centra grada, sigurni smo da cete pronaci najlaksi nacin da do pomenitih plaza stignete, i uzivate u blagodetima sunca i mora u Baru i njegovoj okolini. Najbezbjedniji i najlaksi nacin da se inforimiste o tome kako stici do plaze, saznacete u Turistickoj organizaciji grada Bara. Takodje, do pojediinih plaza, narocito onih u Sutomoru ili Canju, za prevoz mozete koristiti mnogobrojne turisticke kombi – taksije, koji voze turiste iz centra grada do zeljenih destinacija na svakih 15 minuta. Ukoliko na moru zelite provesti veci dio svog odmora, onda Vam predlazemo da se kod vlasnika turistickih taksi - brodova i barki raspitate o izletima koji se organizuju do neke od 20 - tak barskih plaza. Mogucnosti su razlicite a na Vama je da brzo odlucite, i naravno sto prije posjetite Bar!

среда, 5. мај 2010.

Priroda

Grad Bar se nalazi na jugu Crne Gore. Podrucje koje zahvata barska opstina smjesteno je izmedju Jadranskog mora i Skadarskog jezera. Podrucje koje zahvata opstina Bar iznosi 506 km², a sa dijelom koji zahvata vodenu povrsinu Skadarskog jezera (sa barske strane), povrsina iznosi ukupno 633 km². Centralni dio barskog podrucja predstavlja planinski masiv Rumije (najvisi vrh 1595 m) sa Sozinom (971 m), Sutormanom (1185 m) i Lisinjom (1353 m), koji ima dinarski pravac pruzanja i cini prirodnu granicu izmedju Jadranskog mora i Skadarskog jezera. Kako je od Otranskih vrata udaljen samo 180 km vazdusne linije, Bar je vodenim putem povezan sa srednjim i istocnim Mediteranom i lukama svih kontinenata, te mu takva povezanost omogucava krace i neposrednije veze sa svim obalama Sredmozemnog mora.

U Baru je klima veoma karakteristicna. Osim sto spada u najsuncanija mjesta Juzne Evrope, sa prosjecno 270 suncanih sati u toku godine, klimu karakterisu duga i topla ljeta, i blage zime. Srednja godisnja temperatura iznosi 16 stepeni Celzijusovih. U mjesecu julu prosjecna temperatura vazduha iznosi 23 stepena Celzijusovih, a u januaru 10 stepeni C.
Ljeta u Baru su duga i susna, a zbog toplotnih uticaja Jadranskog mora zime su blage i kisne. U prosjeku, zimi u Baru ima 38 kisnih dani u godini. Visoke prosjecne zimske temperature, (oko 10 stepeni Celzijusovih) ukazuju na to da je u Baru veoma malo pravih zimskih dana. Veoma je mali i broj dana kada se temperatura u Baru spusta ispod nultog podioka Celzijusove ljestvice, tako da se smatra da u Baru zapravo i nema prave zime. Prava rijetkost su i zimski dani praceni snijegom i mrazom. Sve navedene karakteristike Bar preporucuju turistima kao idelano mjesto ne samo za ljetnji vec i za zimski boravak i odmor.

S obzirom da se barska opstina, u pogledu reljefa, dijeli na tri pojasa: jadranski, jezerski i planinski, to se u pojedinim djelovima barske opstine razlikuju i tri vrste klime. U jadranskom pojasu klima je blaga – mediteranska, narocito izrazena u Barskom polju. Odlike planinsko -mediteranske klime narocito su zastupljene u planinskim vijencima, posebno iznad planina Sutorman, Rumije i Lisnja. U pojasu Skadarskog jezera vlada jadranska, sa jakim uticajima kontinentalne klime i znatnim oscilacijama u temperaturi.

Barska opstina zahvata i djelove oko mjesta Virpazar, Crmnica i Skadarsko jezero, te se klima u tim podrucjima znatno razlikuje od klime u samom Baru. Kada se uspostavi jugozapadno strujanje, onda je podrucje Bara izlozeno vlaznom vazduhu.

U Baru i okolini duvaju i karakteristicni jadranski vjetrovi: hladni vjetar- bura, vlazni vjetar- jugo ili siroko, kao i pulenat, maestral, burin, danik i nocnik. Najucestaliji i vjetar najjaceg intenziteta je bura. Duva uglavnom zimi sa visokih planina prema moru i donosi zahladjenje. Bura koja duva na moru moze biti i olujne jacine, pa obicno stvara niske i kratke talase do 2,5 metara.

Jugo ili siroko duva u juznom i jugoistocnom dijelu Jadrana, s mora na kopno. U zavisnosti da li duva srednjom ili maksimalnom brzinog jacina juga moze biti izmedju 3 do 8 bofora. Za vrijeme juga more je uzburkano, a talasi dostizu visinu i do sest metara.

Kada je vedro i toplo vrijeme, a najcesce krajem proljeca i ljeti, u Baru duva tzv. svjezi vjetar – povjetarac ili maestral. Taj vjetar najcesce duva tokom dana. Maestral smatraju najvaznijim ljetnjim vjetrom jer prijatno rashladjuje toplinu tokom vrelih dana. Maestral duva s mora i uglavnom samo uznemiri morsku povrsinu.

Zapadni vjetar ili pulenat, vlazan je i prilicno ucestao vjetar koji u Baru duva najcesce u proljece. U Baru i okolini cesto duva i levant, topli jugoistocni vjetar, koji vazduh cini vlaznim, dok vjetar po imenu lebic, duva sa jugozapada. Vjetar burin duva preko noci, s kopna na more, sa sjeveroistoka i istoka, dok se u vrijeme nejednakih zagrijavanja i hladjenja barskog zaliva smjenjuju ljetnji vjetrovi, danik i nocnik.
U Baru i okolini cesto duva i veoma jak olujni vjetar poznatiji kao nevera. Duva s mora, a karakterisu ga kratko trajanje i cesta promjena pravca duvanja.
Flora i fauna Bara takodje su veoma karakteristicne. Osim raznovrsnog i bujnog biljnog pokrivaca, geografski polozaj i sastav tla omogucili su da u Baru rastu i razvijaju se razlicite biljne kulture, posebno suptropske. Osim livada, njiva, vinograda i vocnjaka, zeleni pojas Bara obiluje i listopadnim i cetinarskim sumama, pasnjacima, sikarom i makijom. Posebno u planinama i sumama oko Bara rastu: bukva, jela, smrca, crni i bijeli bor, hrast, grab, cer, kesten, jasen... Posebno interesnatna biljna vrsta je biljka zute boje, koja raste na tankim tamno zelenim prutovima, poznatija kao zuka. Najcesce raste kao divlji zbun i od nje su nekada stari Barani pravili ribarske mreze i konopce. Takodje, od vlakna zuke stare Baranke tkale su odijela i bijelu narodnu nosnju. Osim raznovrsnog i bujnog biljnog pokrivaca, geografski polozaj i sastav tla omogucili su da u Baru rastu i razvijaju se razlicite biljne kulture, posebno suptropske.

Najrasprostranjenija biljka je maslina, autohtona vocna vrsta. Veoma je mali broj domacinstava u Baru koja u svojim dvoristima nemaju makar jedno maslinovo stablo. Osim što se od masline dobija veoma poznato ulje poznatije kao„Barsko zlato“, inace jedan od nekoliko izvoznih artikala crnogorske trade mark „Made in Montenegro“, maslinovo ulje veoma je vazan sastojak mnogih tradicionalnih jela, posebno onih koja se spravljaju od ribe. U Baru i okolini raste nekoliko vrsta maslina, a najzastupljenija su crna i zuta maslina, poznatije kao crnjaka i zutica. Takodje, barska domacinstva bave se i gajenjem vinove loze, a nerijetko pojedini domacini na plantazama gaje agrume, pomorandze, limun, kivi, mandarine, ali i druge suptropske vrste koje su veoma zastupljene na podrucju Bara poput divljeg i pitomog nara, smokve,...

Poseban segment flore predstavlja i aromaticno bilje, a stanovnici pojedinih mjesta u okolini Bara bave se sakupljanjem i preradom biljke pelin, od koje se osim izuzetno ljekovitog caja koji se najvise koristi kod bolesti grla i prehlada, pravi i veoma kvalitetan med.

Priobalje Bara bogato je i egzoticnim biljnim vrstama poput: palmi, kaktusa, eukaliptusa, kestenova, te dekorativnih biljaka: agave, mimoze, oleandera, ali i ruzmarina te lovorike, koji se koriste i kao veoma vazni zacini, posebno u spremanju ribe, supe i raznih corbi.

U Baru i okolini srijecu se i veoma razlicite zivotinjske vrste. Najveci dio zivotinja nastanjen je u planinama oko Bara, i to u : Rumiji, Sozini, Sutormanu i Lisnju. Posebnu faunisticku vrijednost predstvalja divlji pas ili sakal, koji najcesce boravi u brdima oko Bara. Od zvijeri su jos zastupljene: lisica, vuk, divlja svinja, zec, te kuna zlatica.

Posebno zanimljiv po znacaju, kada su zivotinjske vrste u pitanju, je reon Skadraskog jezera, u cijoj su fauni registrovane 264 vrste ptica. Skadarsko jezero danas je najbrojnije naselje pelikana u Evropi. Tu se lovi 12 vrsta sljuka, 6 vrsta plovki, 3 vrste gnjuraca i jos 160 drugih pticjih vrsta. Medju naseljenim vrstama u reonu Skadarskog jezera nalaze se i: kormorani – fendaci, galebovi, razne vrste pataka, gusaka, fazana. Cesto se srijecu i rode, caplje (bijela, zuta i siva), ronac i druge danas u svijetu rijetke pticje vrste. Na Skadarskom jezeru veoma je zastupljen i lov ribe. U vodi jezera najcesce se love sarani i jegulje. Krivolov koji je trajao godinama te nepravilan izlov ribe doprinijeli su da je, kako u jezeru tako i u barskom akvatoriju, dosta unistena riblja mladj. U morskoj fauni najcesce vrste su zubatac (dentex dentex lat.), sapa (sarpa salpa lat.), sarag (diplodus sargus lat.), arbun (pagellus erythrinus lat.), gof (seriola dumerili lat.), palamida (sarda sarda lat.), a od sitnijih ribljih vrsta zasupljene su : bukva (boops boops lat.), barbun (mullus barbutus lat.) i ukljat (oblada melanura lat.)

Glavonosci se uglavnom love u zimskom periodu posebno: lignje, sipe, hobotnice, ali i skoljke te rakovi. U dovoljnim kolicinama u barskom akvatoriju jos uvijek ima muslji, dok se nesto rjedje nailazi na kamenice, prstace ili palasture.